Humbucker

21. května 2009 v 8:49 |  Kytara
Nedávno u mě byl Woodbin se svou kytarou a humbuckerem, který mu právě dorazil.

Úkol byl následující: rozebrat kytaru, namontovat tam humbucker, složi kytaru a namotat nové struny. Z počátku se to jevilo velmi jednoduše, ovšem poté, co jsme kytaru otevřeli, jsme jen žasli nad kvalitou práce čínských pracovníků.. Chvíli se dokonce zdálo, že z jednoho coilu vede jen jeden drát. Rychle jsem se ale zorientoval a po chvíli už vyl první drát přestřižen a single vyamputován. Nyní měla přijít ta těžší část, a to připájení humbuckeru. Nám stačilo obyčejné sériové zapojení, na jiné bysme neměli nervy.

Po několika minutách, kdy se mi konečně podařilo oholit všechny dráty vedoucí z humbuckeru jsem měl začít pájet svou plynovou pájkou, o které jsem po chvíli zjistil, že je naprosto prázdná, nevcucla-li pri spuštění ještě trochu vzduchu podtlakem. I naplnil jsem jí kvalitním "Баллон с газом-для зарядки зажигалок", načež začla být aktivní. Nejprve jsem spájel výstup jednoho coilu se zemí, abych pak měl méně práce. Poté jsem spájel druhý výstup prvního coilu s prvním výstupem druhého coilu (orientujete se ještě?). A nakonec jsem musel spájet první výstup prvního coilu a druhý výstup druhého coilu s terminály v kytaře. Jednoduché, co?

Složit kytaru už složité nebylo, teď už zbývalo jen namotat nové struny. Woodbin vytáhnul horní E (přičemž ho i trochu ohnul) z papírového vlhkuvzdorného obalu, protáhnul tělem kytary, já čekal na druhém konci, chytnul jsem strunu lezoucí ven a už jsem jí začal namotávat. Špatnou stranou... Naštěstí to nevadilo, protože jí stačilo jenom trochu otočit. Poté jsem jí namotal jen tak, aby držela, přičemž Woodbin se už držel za hlavu, abych jí nenapínal "tak moc", že by mohla rupnout. Takto to probíhalo se všemi strunami. Nechali sme jí chvíli ležet, to prý aby si struny zvykly na natažení.

Po chvíli jsem začal ladit. Ozývaly se mohutné a plné zvuky startující babety, kterou jsem měl já ukočírovat a vyhnat jí do červených otáček. Ach bránila se ta mrcha, na každé další otočení nahoru pohrdavě reagovala poklesem dolů. Tomuto nekonečnému přetahování ale neodolávala dlouho a po chvíli měla přesně ten zvuk, který mít měla. Přešel jsem k další struně a proceduru opakoval. Když už nezbyly žádné struny k naladění, chtěl jsem vyzkoušet, jak zní nově namontovaný humbucker. Uchopil jsem akord, připravil se a "drnknul". Myslím, že jsem nebyl jediný, kdo by v tu chvíli uznal za vhodné ty struny opět aspoň trochu naladit, aby nebyly o oktávu níž.. (co nepochopím je to, jak během několika málo sekund mohly tak klesnout).

No ale nakonec jsme si krásně zahráli TFS a Wood byl štěstím bez sebe, že má humbucker a jeho kytara vyluzuje čisté zvuky a že má nové struny a já byl štěstím bez sebe, že je to už několikátý pájecí projekt, který v mém podání vyšel.
(převzato z woodbins.blog.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Otaku Woodbin Otaku Woodbin | E-mail | Web | 21. května 2009 v 9:43 | Reagovat

Jo, ten humbucker byl porod :D A ta babeta taky celkem síla...hlavně jsem rád že ten HB jede, včerajsem na něj hrál celkem dost :D

2 obogrbu obogrbu | E-mail | 12. září 2018 v 17:48 | Reagovat

http:/// - .ankor <a href="http:///">.ankor</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama